Waveform of Coffee

Petra’da güzel bir öğleden sonra, kahvenizi yudumluyorsunuz. Peki hiç etraftaki sese kulak verdiniz mi? Biz sizin için verdik.


NY TIMES ve SCARLET BILLOWS

article.title
NY Times Petra Reserve'de tüm yaz boyu servis ettiğimiz "Uzun Ada Çayı" tarifini ve çok yakında daha detaylı bilgi sahibi olacağınız "Scarlet Billows" konseptini anlatan bir yazı hazırladı. 

PETRA RESERVE / SPRUDGE

article.title
Harika bir yaz geçirdiğimiz sezonluk Petra Reserve ve genel konsepti ile ilgili hazırlanan Sprudge yazısı;

CHEMEX DEMLEME REHBERİ

article.title

Her ne kadar Petra olarak terminolojilerden mümkün olduğunca uzakta durmayı yeğleyip bizi en çok tatmin eden konu (ki bu da kahve oluyor) üzerinde yoğunlaşmayı tercih etsek de bir noktada da bu terminolojileri teğet geçmeden edemiyoruz. E hal böyle olunca da demleme rehberine başlamadan önce "3. nesil kahvecilik" ile bir kısa giriş yapalım istedik.  Aslında "3. nesil kahveciliğin" temelinde İngilizce'de minnet / şükran anlamına gelen "appreciation" ismi yatıyor. Bu da kahvenin asıl üreticileri ve çorbada en çok tuzu olan çiftçilere duyulması gereken saygıdan kaynaklı. Yanlış anlaşılan ve ihmal edilen konu da tam bu; demleme tekniğinden ziyade 3. nesil kahvecileri diğerlerinden ayıran temel faktörler...


A FILM ABOUT COFFEE

article.title
Nitelikli kahvecilik ile alakalı merak ettiğiniz tüm detaylar bu filmde. Petra ailesine ise %30 indirimli.

PETRA COFFEE SPRUDGE'DA!

article.title
Nitelikli kahve kültürü hakkında en önemli online kaynaklardan olan Sprudge Petra Roasting Co. hakkında hazırladığı makaleyi yayınladı.

OMNIVORE ISTANBUL - GEZİCİ GÜNLÜK

article.title
Omnivore İstanbul oldukça keyifliydi. Gezici Günlük'de anlattığımız konuları çok güzel bir şekilde toparlamış. 
Teşekkürler Gezici Günlük!

1 2 Sonraki »