ACME Harman


Tatlı, bol çikolatalı ve oynaması baristalar için keyifli. Yoğun gövdeli bu yeni harman nostaljik espresso tatlarının yanında, farklı bir deneyim için birebir!


×

BURTUKAANA GUJİ

Etiyopya

Petra doğal işlenmiş kahveler serisi devam ediyor. Kahve takibinin bir hayli zor olduğu Etiyopya'nın Aferara / Adola bölesinde yer alan değirmenden gelen bu çekirdekler, Israel Degfa'nın özel lotlarından. Grade 1 olarak sınıflandırılan bu çekirdekler sizi yükseklerden, bir meyve salatasının içine düşürecek. Bir doğal işlenmiş kahveye nazaran ise bu seneki lotlar arasından en temizi diyebiliriz.

 

Yıkama istasyonu : Adola
Bölge : Aferara / Adola
Yükseklik : 2100 Masl

 

 

Notalar: Meyvemsi/Kavun/Tatlı
İrtifa: 1200 masl

×

DİİMA (GUJİ)

Etiyopya

Petra doğal işlenmiş kahveler serisi devam ediyor. Bu çekirdekler Nensebo, Woreda ve Kebele, Bulege bölgelerinde tarım yapan bir çok küçük çiftçinin ürünlerinden oluşuyor. Birçok çiftçinin kahvelerini bir araya getirip karıştırması birçok kahve üreten ülkede görülen birşey fakat kalite birleştikten sonraki basamaklarda kaybolmamalı. Bu yüzden özel işletilen değirmenler ve işleme istasyonlarına kahveleri iyi işleyip, kalitelerine göre ayırmakta önemli bir rol oynuyor. Bu çekirdek ise Oromia bölgesinde işini ciddiye alan özel bir üreticiden geliyor. Verilen emek ise bardakta kendisini belli ediyor.

 

 

 

Notalar: Meyve salatası, Kokulu üzüm, Çikolata
İrtifa: 1900m

×

EL DESVELADO

Kolombiya

Bitter Çikolata / Üzüm / Tatlı / Yoğun 

Kolombiya Narino bölgesinden gelen bu yıkanmış çekirdekler, bölgedeki birkaç üreticinin mahsullerinin karışımından oluşuyor. Ortalama 2000masl yükseklikte yetişen bu kahvelerin ortak özellikleri projedeki partnerimiz Nordic Approach’un üretim, tat ve kalite standartlarına uymaları. Petra’da ikinci hasadımızı kullandığımız bu özel ürün hem espresso hem de yoğun filtre kahve sevenler için mükemmel bir kahve. 

Zevkle tüketiniz. 

Tür: Castillo, Colombia, Caturra

Yükseklik: 2000masl

İşleme: Yıkanmış

Hasat Yılı: 2016

Notalar: Bitter Çikolata, Üzüm, Tatlı
İrtifa: 2000masl

×

HUNKUTE

Etiyopya

LAVANTA / YASEMİN ÇAYI / NARİN

 

Tadı damağımızda kalan Hunkute yeni hasatıyla geri geldi!
Bardakta oldukça temiz, çiçeksi ve sitrik sonuçlar veren bu yıkanmış ve yüksek kalitedeki Hunkute çekirdekleri Sidamo bölgesinden geliyor. Sahip olduğu eşsiz aromalar ile oldukça ayırt edici olan bu kahve deniz seviyesinin 2000 metre üzerinde yetişmekte ve bu sayede de oldukça güçlü bir karaktere sahip. 
Kahvenin doğum yeri olan Etiyopya’da 1 milyonun üzerinde yerli küçük çaplı üreticiler tüm üretimin %95’ini oluşturmakta. Çekirdek çeşidi, çoğunlukla, lokal Typica hibritinin geliştirilmiş hali olan “Ethiopian Heirloom” olan bölgede kahveler genel olarak organik nitelik taşımakta.


Kooperatif : Hunkute
Bölge : Dalle, Sidama
İrtifa : 1900-2000 masl
Tip : Ethiopian Heirloom
İşleme : Yıkanmış


×

ICHOR ESPRESSO HARMANI


Uzun denemeler sonucunda harmanladığımız ICHOR, Petra'nın imzalı blend’i. Oldukça çiçeksi tatların, yoğun bir çikolata aromasıyla devam ettiği ve sonrasında fındık notaları ile birleştiği güçlü bir karaktere sahip. Sütle karıştığında tadını tutabilen ve krem karamel kıvamı ve lezzeti veren bu espresso, marketteki diğer espresso’lara oranla çok daha tatlı ve asiditesi dengeli.


×

MATYAZO LOT 3

Rwanda

Karadut / Karamel / Malt

Matyazo kooperatifi ve yıkama istasyonu, Rwanda’nın batısında kalan Ngororero bölgesinde yer almaktadır. Yıkama istasyonu 2009’da kurulmuş olup, bugün 2km etrafındaki 400’e yakın üreticinin mahsullerini işleyip tedarik etmektedir. Rwanda son yıllarda yüksek kalite çekirdek üreten ülkeler arasında kendine yer edinmiş ve her sene büyük heyecan ile beklediğimiz bir orijin haline gelmiştir.

Zevkle tüketiniz. 

Tür: Bourbon

Yükseklik: 1100-2000masl

İşleme: Yıkanmış

Hasat Yılı: 2016

Notalar: Karadut, Karamel, Malt
İrtifa: 1100 - 2000 masl

×

Mudusi

Etiyopya

FLORAL / GREYFURT / EGZOTIK

Mudusi Petra’da ikinci hasadını kutlayan nadir kahvelerden. Her sene inanılmaz aroması ve kör tadımlarda kendini direkt belli eden karakteri ile Petra tüketicilerinde de unutulmaz bir iz bıraktı. Transparan üretimi ve detay odaklı üretim süreci bu kahvenin her sene daha da iyi olmasını sağlıyor. 1900masl yükseklikte üretilen bu kahve, Caffea Arabica ailesinin Bourbon cinsidir.

 

Tür: Bourbon
Yükseklik: 1900masl
İşleme: Yıkanmış
Hasat Yılı: 2016

 

Zevkle tüketiniz.

 

Notalar: Meyve salatası, Kokulu üzüm, Çikolata
İrtifa: 1900m

×