İhtiyacınız Olanlar

 • 45gr taze kavrulmuş kahve
 • 600gr kaynamış su ve frenchpressinizi ısıtmak için ekstra. 
 • 4cup frenchpress
 • elektronik veya el kahve değirmeni
 • elektronik mutfak tartısı
 • kronometre: 4 dakika

|

 1. 45gr çekirdek,kahvenizi seçtiğiniz değirmeniniz ile kalın bir kıvamda öğütün. Kıvamı Chemexden daha kalın olmalı ve parçaları elinizde kolayca hissedebilmelisiniz.
 2. Frenchpressinizin içini sıcak su ile doldurarak ısıtın. Bu demleme işlemini kolaylaştıracaktır ve kahvenizin sıcak kalmasını sağlayacaktır. Biraz bekledikten sonra suyu boşaltıp,öğütülmüş kahvelerinizi içine boşaltın. Tartınızın üzerine yerleştirip sıfırlayın.
 3. Kaynamış suyunuzu biraz bekletip bir kaç derece soğumasını bekleyin. Suyunuz hazır olunca tartı 600 gramı gösterene kadar, bütün kahveleri ıslatacak şekilde dökmeye başlayın. Kronometreninin geri sayacını 4 dakikaya kurun ve başlatın. Tip: Bütün kahvelerin ıslandığından emin olmak için Frenchpressinizin etrafına göz gezdirin. Eğere kuru yer görürseniz daha agresif bir sekilde o kısıma su dökünüz.
 4. Birinci dakikanın sonunda yavaş bir şekilde tepede oluşan tabakayı bir kaşık yardımı ile karıştırın ve FP’in kapağını aşağı bastırmadan tepesini kapatın.
 5. Eğer daha temiz ve tortusuz bir kahve diliyorsanız üçünçü dakikanın sonuna doğru tepede yüzen parçaları yine bir kaşık ile ayırıp atabilirsiniz.
 6. Şimdi kapağı yavaşça bastırmaya başlayın. Tip: Eğer çok zorlanıyorsanız çok ince öğüttünüz demektir. Bu durumda bir sonraki sefere daha kalın bir ayarda öğütün.
 7. Kahveniz hazır! En sevdiğiniz bardağınıza dökün ve keyfini çıkarın. Eğer frenchpressin içinde fazladan kahve kaldıysa onu başka bir karafa dökmenizi öneririz. Böylece demlemeyi sonlandırıp acı tatların oluşmasını önlemiş olacaksınız.